Oyuncak bebeklere yeniden can veren kadın…

Sonia Singh Tazmanyada yaşayan, işini yeni kaybetmiş bir anne. İşini kaybettikten sonra maddi kazanç elde etmek için yeni arayışlar içerisine giren Sonia şimdilerde taptaze fikirler ile hem geçimini sağlıyor hem de eski oyuncakları değerlendiriyor.

Küçük bir kız çocuğu iken annesi ve ablası ile beraber kendi bebeklerini yaptıklarını ifade eden Sonia bu süreçten de müthiş zevk aldığını dile getiriyor. Annesinin yaptıkları bebeklere kıyafet ördüğünü, ablası ile bebeklere kişilikler oluşturduklarını, isim bulduklarını ve tamamen el emeği olan bu bebeklerle oynamanın ne kadar zevkli olduğunu anlatıyor.

Sonia eski günleri keyifle anarken şimdilerde ise oyuncak mağazalarının raflarını, kız çocuklarının odalarını sarı uzun saçlı, bol makyajlı, her an bir partiye gidecekmiş gibi abartılı şıklıkta elbiseleri olan, bebekten çok yetişkin kadın ifadesine sahip bebeklerin süslediğini söylüyor.

Sonia hem çocukluk yıllarının anılarını canlandırmak hem maddi kazanç sağlamak hem de eski ve yıpramış oyuncakları değerlendirmek amacıyla ikinci el pazarında satılan oyuncak bebekleri toplamaya başlıyor. Topladığı bebeklerin kol, bacak gibi uzuv eksiklerini tamamlanın yanı sıra saçlarını, kıyafetlerini yenileyip, yüzlerini de daha doğal görünüme kavuşturuyor. Özel bir takım işlemlerle bebeklerin yüzündeki abartılı makyajı silen Sonia yine özel boyalar ile daha doğal görünümlü ifadeler yapıyor bu bebeklerin yüzlerine ve kız çocuklarının doğal görünümlü bebeklerle oynamaktan daha fazla zevk alacağını belirtiyor. Bu sürece annesinin de dahil olduğunu eski günlerde ki gibi bebeklere kıyafetler diktiğini söylüyor.

Sonia https://treechangedolls.tumblr.com/  uzantılı internet sitesinde hem yaptığı işi tanıtıyor hem de yenilediği bebeklerin satışını yapıyor. Sitedeki videolarda sürecin nasıl işlediği, tasarımların nasıl yapıldığı, kullanılan malzemeler dahil olmak üzere çok keyifli bilgiler verilmekte.

Sonia’nın bahsettiği bol makyajlı, uzun, sarı saçları olan, her daim şık kıyafetler giyen, bebekten çok genç bir kadın görüntüsüne sahip bu bebekler kız çocuklarının fazlasıyla ilgisini çekmekte. Hangi kız çocuğu raflarda gördüğü bu bebeklere hayır diyebilir ya da hangi anne baba kızına bu bebeklerden almamıştır. Elbette hepimiz kızlarımıza bu bebeklerden aldık, hatta koleksiyon yapanlarımız oldu. Ben bu tarzdaki bebeklere karşı değilim. Ama her şeyde olduğu gibi bununda fazlasının zarar olduğunu düşünüyorum. 🙂 

Doğal görünümde olmayan bu bebeklerle; uzun süreli oynamanın bazı zararlar getirebileceğini düşünüyorum. (Tabi burada bahsettiklerim benim kişisel düşüncelerim) Mesela; sürekli şık giyinme düşüncesi ve isteği, zayıf görünme takıntısı, makyaja aşırı merak, her daim baloya, gezmeye gidilebileceği fikrinin oluşması, doğaldan uzaklaşıp abartıya meyil etmek, çocukluktan, çocuk gibi olmaktan çok erken uzaklaşıp yetişkin gibi davranma isteği…

Kız çocukları oyuncak bebekle nasıl oynar? diye bir düşünelim. Annesi gibi bebeği uyutur, besler, ayağında sallar, bebek arabasına koyup gezmelere götürür, evcilik oynarken oyunun babasına “al biraz kızımızı kucağında tut” der, bebeğine masallar anlatır, “bak yine üstün kirlenmiş” der ve kıyafetini değiştirir, gece uyurken yatağında ona sıkıca sarılır, bezini değiştirir, emzirir… Yani hayatın provasını yapar. Anneliğe, kadınlığa, hayata hazırlanır. Bunları yapabilmek için kendi gibi giyinen, saçı kendi gibi olan, sıkıca sarılabileceği, bezini değiştirebileceği, bebek arabasına koyduğu zaman kadın gibi değil de gerçek bebek gibi görünecek doğal görünümlü bir bebeğe ihtiyacı var.

Tabi bu yazdıklarımdan makyajlı bebekler zararlı ve önerilmiyor gibi sonuç çıkartmamak lazım. Çocukların her türlü oyuncağı deneyimlemesi taraftarıyım. Makyajlı, bol süslü bebeği olduğu gibi emen, altına çiş yapan, bezi değiştirilen bebeği de olmalı, legolarla robot yaptığı gibi uyurken dolgu ayıcığına sıkıca sarılabilmeli, boyaları kullanarak resim yaptığı gibi kumu ıslatarak oluşturduğu çamuru yoğurabilmeli, mandalları tencerenin içine koyarak yemek yapmayı deneyimlediği gibi annesi ile çay saatine gerçek kurabiyeler yapabilmeli, sokakta bisiklet sürdüğü gibi bebeğinin kıyafetlerini yıkayabilmeli vb.

Yani her şeyden kararında, yerinde, dozunda faydalanmalı…

Görsellerde kullanılan resimler Sonia Singh tarafından dönüştürülen ve yenilen bebeklere ait.

Çocukların oyun ve oyuncağa doyduğu yıllar yaşayabilmeleri dileğiyle…