Zil çalıyor dışarı koşuyoruz, zil çalıyor sınıfa koşuyoruz….

Bebeklik, oyun dönemi, okulöncesi eğitim derken bir gün bir baktık ki kızım Sıla’nın ilköğretime başlama zamanı gelmiş. Gerekli araştırmalar ve değerlendirmeler sonucunda göndereceğimiz okula karar verdik, heyecanlı, keyifli ön hazırlık ve alışverişlerden sonra Sıla okula başladı. (Başka bir yazıda okul seçimine ve ilkokula hazırlık konularına daha geniş yer vermeyi düşünüyorum).

teneffüs

Az önce bahsettiğim gibi kızımın ilköğretimden önce okul deneyimi olmuş benim görev yaptığım anaokuluna 3 yıl devam etmiş, buradan aldığı kazanımlar ile okula uyum dönemini sıkıntısız atlatmıştık. Bu arada “ne şanslıymışsınız siz kızınızla beraber olmuşsunuz o da sizden ayrılmak zorunda kalmamış dediğinizi” duyar gibi oluyorum. Kızım benim öğrencim olmadığı gibi deneyimli öğretmenleri sayesinde aynı kurumda olmamızın dezavantajını yaşamadı.

İlkokulun ilk günlerinde her sabah kızımı okula ben bırakıp kendi işime geçiyor akşam da iş çıkışı heyecanla okuldan alıyordum. Bu gidiş gelişler esnasında yolda gördüğümüz ağaçlar hakkında konuşuyor, pembe renkteki arabaları bulmaya ve saymaya çalışıyor yolculuğu eğlenceli hale getiriyorduk.

Bu dönemde babadan çok bahsedemiyorum çünkü eşim işi nedeniyle sıklıkla şehir dışında oluyor, burada olduğu zamanlarda da geç saatlere kadar çalışıyor, istediği halde bizim bu sürecimize pek katılamıyordu.

Yine bir akşam okul sonrası kızımla sohbet ederken “anne okulda adı teneffüs olan bir şey var” dedi. Teneffüsün ne demek olduğunu sorduğum zamanziller çalıyor dışarı koşuyoruz, ziller çalıyor sınıfa koşuyoruz” dedi. O anda anladım ki ilköğretime hazırlık aşamasında teneffüsün amacının ne olduğunu ve nasıl değerlendirilmesi gerektiğini kızıma anlatmamışım.

İlköğretime başlarken çocukların okuma – yazma olgunluğuna ulaşması kadar yetişkin desteği olmadan bir takım becerileri yerine getirebilecek şekilde donatılmış olması önemlidir.

  • Kendi başına yemek yeme,
  • Tuvalet alışkanlığını kazanmış ve temizliğini yapabiliyor olma,
  • Kendine ait eşyalara sahip çıkma ve toplama,
  • İlköğretime ait genel kurallar hakkında haberdar olma,
  • Sıra, tahta, kantin gibi kavramları tanıma,
  • Teneffüs gibi özel anların ne anlama geldiği ve nasıl değerlendirilmesi gerektiği,
  • Ders ve ödevin ne demek olduğu,
  • Okula gidiş- geliş servis ile olacaksa servisin yeri, nereden binip ineceği, oturma düzeni,
  • Karşıdan karşıya geçme vb gibi trafik kuralları ile ilgili ön bilgi ve hazırlık aşamasına gereksinim vardır.

Comments are closed.